Az elhúzódó fagyos idő miatt megtöbbszöröződött az elfagyott vízórák száma. Egy enyhe télen általában 100-150 vízmérő óra elfagyását jelentik be a szolgáltatónak egy-egy megyében, azonban most ez a szám sokszorosára nőtt. Sajnos ha már megtörtént a baj, és a mi hibánkból történt, akkor a vízmérő cserét mindenképpen gyorsan meg kell oldanunk. De nézzük mit tehetünk és mit nem.
Ha a mérő üvege nem repedt el, vagy csak maga a cső fagyott el, akkor azt meleg vízzel lehet kiolvasztani. A mérőórák házilagos, nyílt lángos kiolvasztását egyáltalán nem javasoljuk, ráadásul a szolgáltató tiltja is az efféle módszert. Az a legcélszerűbb, ha minél hamarabb bejelentjük a problémát, és nem próbálunk meg házilag barkácsolni. Szerencsére a mérőcsere nem okoz szolgáltatás-kimaradást, ezért érdemes gyorsan gondoskodni a cseréről.
Milyen ingatlanok vannak a legjobban kitéve a fagykárnak?
Általában családi házaknál, építési telkeknél, nyaralóknál, valamint nem folyamatosan lakott ingatlanoknál jelenik meg ez a probléma (például garázs), ahol nincs ebben az időszakban vízfogyasztás. Ezeknél az ingatlanoknál ha nem gondoskodtak megfelelően a mérők fagy elleni védelméről, és nem víztelenítették le a rendszert, akkor a fagy elmúltával még nagyobb lehet a baj, ugyanis a víz ekkor fog megjelenni, hatalmas vízfogyasztást produkálva. Nem mellesleg a vízműtől érkező számla sem lesz kicsi.
Hogyan lehet a legjobban védekezni a fagykár ellen?
A víz +4 Celsius fok alatt elkezd tágulni, térfogata megnő, ezért is okoz hatalmas károkat. Mivel a víz csőben megy, a cső anyaga a hőmérséklet csökkenés hatására zsugorodik, de közben a benne lévő víz meg ahogy elkezd megszilárdulni, elkezd tágulni is. Így a zsugorodó csövet szétrepeszti a táguló víz. Ha a cső üres, akkor nem keletkezik benne ilyen kár.
Első körben vízteleníteni kell a nem használt rendszereket, majd a vízmérő aknákat érdemes hőszigetelő anyaggal is bevonni, letakarni. Az is fontos, hogy a kialakításkor a talaj felszínéhez képes minél mélyebbre kerüljön a vízmérő, mivel a föld hőmérséklete is meg tudja védeni a fagyoktól. Komolyabb, hosszan tartó fagy esetén nem mindegy, hogy a földfelszín milyen mélységig fagy át. A legjobb talán az, ha egy hőszigetelővel ellátott, kibélelt vízmérő aknát készítünk.
Amit még meg kell említeni, az a csatorna fedelek leszigetelése, mivel az azon átfújó szél is ronthatja a helyzetet.
Ha nem, vagy nem folyamatosan használt ingatlant kell védeni, akkor érdemes egy minimális fűtést bekapcsolnunk, hogy egy állandó alaphőmérséklet kialakításával megelőzzük a fagyást.
Köszönöm szépen Tamás kollégájuknak, mint jó szakember, hogy nagyon precízen és ügyesen megcsinálta a mellékvízmérő óráim cseréjét:)))
Dr. Benedek Gábor
Köszönjük értékelését, és átadjuk kollégánk számára.
Moszonom szepen Bardi Tamasnak.a preciz munkajat.